פורום מטה צח"י מושבי

מטה צחי (04/07/2018 09:59)
איתכם בזמן חירום
תחומי אחריות: ריכוז וניהול התגובה לאירוע חרום ברמת המושב.

סיוע בטיפול באירוע למפקדת האירוע (משטרה צה''ל, פיקוד העורף מועצה). תיאום פעולות הצוות, בתחומים שונים – מול ועם גורמים מקצועיים. גיבוש תמונת מצב ביישוב. קביעת סדרי עדיפויות לטיפול. תיאום וקישור עם גורמי החוץ. סיוע לגורמים המוסמכים בהתאמת מדיניות התנהגות והמידע לציבור בהתאם למאפייני האוכלוסייה ביישוב. הנחיית הקשר עם התקשורת.

 

מה זה בכלל הצח''י הזה?

צח"י הינו ר"ת של צוות חירום ישובי – צוות אשר נכנס לתמונה כל אימת שקיימת התרחשות חריגה במושב - מכל מין וסוג. כחלק מהפקת לקחים ממלחמת לבנון הראשונה ומאירועים נוספים, קבע פיקוד העורף כי ההתמודדות המקומית, נכון שתהיה בכלים הקהילתיים-מקומיים, ככל שניתן ומכאן התרחב הסיפור והושרש בישובים השונים בליווי פיקוד העורף ומשרד הפנים.
 
כמובן שבאירועי חירום שבשגרה ואף במצב של מלחמה מתמשכת הנהלת המושב (הועד המוניציפלי) היא זו שמובילה את הפעילות ולצידה צוות המתנדבים. יחד עם זאת, בהתרחשות חריגה ובלתי צפויה, בה עלולים חברי הועד להיות לא זמינים או מנותקים מיכולת הגעה, אז הפעילות היישובית מבוססת על הצח"י ההתנדבותי בלבד.
 
ההגדרה של התרחשות חריגה הינה מגוונת – החל באירועים ''מקומיים'' הנוגעים למושב בלבד כגון היעדרות מי מבני המושב, אירוע חריג למשפחה במושבו, דרך אירועים אזוריים כגון נפילת קו-מתח גבוה וניתוק תשתיות בסיסיות לזמן ממושך, רעידת אדמה משמעותית ועד אירועים משמעותיים יותר כגון נפילות טילים ומלחמה בה מותקף העורף.
 
מטבע הדברים ההתארגנות לכל אחד מהתרחישים שונה הן מבחינת הצרכים והן מבחינת ההשלכות שלה על חברי המושב אולם ככל שננתח מראש כל אחד מהמקרים ונכין תכנית פעולה טנטטיבית, כך יקל עלינו להתמודד עם סיטואציות בזמן אמת, ובעיקר כשחברי הצוות מבינים ומודעים לתפקידם.
 
איך זה עובד?
עם קבלת הדיווח הראשוני על אירוע חריג במזכירות המושב מקבל ראש צח''י עדכון והוא זה המקבל החלטה, אם ישנו צורך להפעיל את הצוות כולו, חלקים ממנו ובאיזה היקף.
צח''י מחולק למספר צוותי משנה עפ''י המשימות הנדרשות – מוקד מידע, ביטחון, רווחה, נוער, רפואה, דוברות ופרסום, תשתיות ועוד. כל החברים בצוות הינם מתנדבים חברי המושב. כחלק ממסקנות אירועים בעבר עלה הצורך בעיבוי הצוותים הקיימים ובעיקר בגיוס מתנדבים נוספים למקרים בהם האירועים מתמשכים מעבר ליום אחד וגובר צורך לפעול במשמרות.
 
בית לחם הגלילית הינו אחד הישובים המובילים במועצה בכל הנוגע להיערכות הצח''י, ובהיעדר תורה סדורה בנושא, רוב הלימוד וההכנה של הצוותים השונים נעשה על ידנו לראשונה.
 
בדף החירום המושבי המופיע בקישור "חירום" בתפריט הראשי מפורטים הצוותים השונים בצח"י וכן מפת חלוקה לשכונות ומפקדי השכונות. עידכונים ותיקונים יש להעביר במייל למזכירות המושב.
 
בנוסף הקימה המועצה דף עם מידע לשעת חירום, מומלץ להכיר אותו.
 
תושבים המעוניינים להצטרף לצח''י מוזמנים לפנות למזכירות תוך ציון התחום בו יוכלו להשתלב (ניסיון מקצועי, רקע ועוד).
 
רק בשורות טובות,
 
מטה צח"י

מסמכים מצורפים להודעה זו:

בית לחם הגלילית

טל: 04-9831357, פקס: , דוא"ל: mazkirut@blh.org.il
מואז עמק יזרעאל | צרו קשר

הוקם ע"י MeyData - אתרים קהילתיים